Archiv - ročník 2009
První etapa řešení grantového projektu č. 105/09/1675 „Geologicko-pedologický a biologický výzkum různých typů ploch po těžbě hnědého uhlí a optimalizace rekultivačních přístupů k obnově krajiny“
Abstrakt
Plochy po povrchové těžbě hnědého uhlí dosahují v severočeské hnědouhelné pánvi velkých rozměrů a představují tak významný krajinný fenomén. V současné době byla mnohá území již rekultivována. Obvykle se provádí technická rekultivace včetně aplikace zúrodnitelných zemin a následuje biologická rekultivace, nejčastěji lesnická a zemědělská.
Velkou část území ještě navrácení k přírodě bližšímu stavu čeká v nadcházejících desetiletích, avšak není stále jednoznačné, jaká forma managementu má nejpříznivější vliv na mimoprodukční funkce krajiny. Cílem projektu je komplexně zhodnotit stav ploch zahrnujících části výsypek s různou historií péče po dokončení hornické činnosti. Na základě výzkumných geologicko-pedologických analýz, hydrogeologického hodnocení, studií rostlinných a živočišných společenstev a rozborů mikrobiotopových charakteristik bude posouzeno, která opatření a za jakých stanovištních podmínek mají příznivý nebo negativní dopad na kvalitu půdy, diverzitu a strukturu živých systémů. Výstupy budou důsledně zaměřeny na praktická uplatnění při managementu revitalizace krajiny severozápadních Čech i obdobných, povrchovou těžbou surovin dotčených, regionů ve světě. První výsledky řešení uvádí tento článek.
Klíčová slova:
antropozemě, rekultivace, půdotvorné pochody, výsypky
Zpět na přehled článků